Spitfire info

Užívateľov profilový obrázok
Sidewinder
Brigádny generál
Dátum registrácie: Ne, 16. Mar 2008, 10:04
Kontaktovať užívateľa:

Spitfire info

Príspevok od užívateľa Sidewinder » Št, 31. Dec 2009, 14:22

Narazil som na jeden spit.
Spitfire MK.I britske znaky, KL-B alebo B-LK na trupe. Co je zaujimave, spodna kamuflaz je z polocive cierna a spolovice cisto biela. Preco tak natierali tie masiny?? kde to lietalo.
(Akosi som nic nevygooglil o tom). Chcem, len tak pre zaujimavost vediet.
Když se ocitnete ve férovém souboji, asi jste neco dost podelali.

Robo.
Major
Dátum registrácie: Po, 10. Nov 2008, 13:12

Re: Spitfire info

Príspevok od užívateľa Robo. » Št, 31. Dec 2009, 14:33

sidewinder napísal:Narazil som na jeden spit.
Spitfire MK.I britske znaky, KL-B alebo B-LK na trupe. Co je zaujimave, spodna kamuflaz je z polocive cierna a spolovice cisto biela. Preco tak natierali tie masiny?? kde to lietalo.
(Akosi som nic nevygooglil o tom). Chcem, len tak pre zaujimavost vediet.
To su lietadla z prvej fazy BoF / BoB, Hurricany aj Spitfiry Mark I. Islo o spoznavacie znamenie pre britsku PLO.

Ak by si mal zaujem, mozem rozpisat ako sa presne vyvijala kamuflaz RAF lietadiel aj kokardy, je to pomerne zaujimave. KL-B by mala byt Deerova masina z No.54 Squadrony, to by sedelo. Potom ten marking zospodu nahradil standadrny sky blue nater.
Naposledy upravil/-a Robo. v Št, 31. Dec 2009, 14:41, upravené celkom 1 krát.
38

Jochen
Brigádny generál
Dátum registrácie: Št, 04. Sep 2008, 14:55
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Jochen » Št, 31. Dec 2009, 14:34

Ja som sa raz dočítal, že vraj to bol nočný náter. Ale neviem, neviem......
Slovensko si ubránime. A keď treba, uderíme!

Banjo
Vojín
Dátum registrácie: Po, 04. Máj 2009, 18:26

Príspevok od užívateľa Banjo » Št, 31. Dec 2009, 14:47

Takto kamuflované spity prichádzali do výzbroje k perutiam od apríla1939.
V pravo bola biela farba, vľavo čiena. Výsostné znaky zo spodu krídiel
zmizli. Postupne do júna 1940 bielu farbu mahradila strieborná alebo
hliníková strieborná.
6.6.1940 vydalo Air Ministry nariadenie o kamuflovaní spodných ploch krídel
jednotnou svetlo modrozelenou farbou.

Robo.
Major

Príspevok od užívateľa Robo. » Št, 31. Dec 2009, 14:54

Jochen napísal:Ja som sa raz dočítal, že vraj to bol nočný náter. Ale neviem, neviem......
Nocny nater pozostaval z matnej ciernej farby (Night black) na dolnych plochach kridiel a trupu. Nocna kamuflaz je samostatna kapitola a tiez sa vyvijala. Neskor lietali komplet cierne Hurricany. Staci si vygooglit Kuttelwascherov Hurricane:

Obrázok

Obrázok

Ide o to iste lietadlo...

Spity Mk.I sa ako nocne stihacky nepouzivali vobec. Ta cierno-biela schema bola typicka pre prvu fazu BoB, uz v auguste ale lietali RAF s novsou variantou (na spodne plochy sa pouzivalo viac odtienov od duck-egg blue cez sky grey az po sky blue).

Obrázok

Niektore mali natrety trup na bielo a len lavu vyskovku zospodu ciernou. Typicky znak je zlty lem kokardy na lavej polovici kridla. Kokardy su 'Type C' a takto vyzerali zospodu aj Hurricany. Islo len o pomocku pre protilietadlovcov, lebo boli vyplaseni z inavzie Sealion a strielali na vsetko. :mrgreen:
38

Robo.
Major

Príspevok od užívateľa Robo. » Št, 31. Dec 2009, 15:08

Banjo napísal:Výsostné znaky zo spodu krídiel zmizli.
Nie vzdy, iba na lietadlach squadron, ktore lietali na Mk.I spitoch uz skor - cca februari 39.
Banjo napísal:Postupne do júna 1940 bielu farbu mahradila strieborná alebo hliníková strieborná.
Praveze farbu kovu mali uplne prve Spity pred vojnou. Strieborny spodok bol nahradeny bielym / bielo-ciernym.
38

Jochen
Brigádny generál
Dátum registrácie: Št, 04. Sep 2008, 14:55
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Jochen » Št, 31. Dec 2009, 15:21

Veď píšem, že sa mi to nezdá.
Slovensko si ubránime. A keď treba, uderíme!

Sidewinder
Brigádny generál
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sidewinder » Št, 31. Dec 2009, 17:52

dikes to mi staci.

Sidewinder
Brigádny generál
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sidewinder » Pi, 08. Jan 2010, 12:57

Este mam nejake otazky ohladom spitov z Bitky o Britaniu.
CI nahodou nemate niekto, alebo neviete, kde by som nasiel nejake fotky kde je odfoteny ten elektricky (ci aky to bol) generator na startovanie motorov.
(nieco som googlil, ale asi som pouzival zle klucove slova - mozno ma to zariadenie nejaky speci nazov)
Vlastne fotky kde je zachytene nejake dianie na polnych letiskach.
Dovod? je tu : www.papermodelers.sk
Chcem ho pacnut na taku malu dioramku. Nejaka trava okolo nejake sudy startovaci agregat a tak. Proste masina pripravena na start.

(Trochu z historie, Ivco na mna alebo ja nanho proste sme sa zrazili prave na starom modelarskom (papierackom) fore, ked pisal nejaky prispevok ohladom La-5FN co som vtedy lepil.. alebo La-7, neviem presne)

Robo.
Major

Príspevok od užívateľa Robo. » Pi, 08. Jan 2010, 19:44

sidewinder napísal:Este mam nejake otazky ohladom spitov z Bitky o Britaniu.
CI nahodou nemate niekto, alebo neviete, kde by som nasiel nejake fotky kde je odfoteny ten elektricky (ci aky to bol) generator na startovanie motorov.
(nieco som googlil, ale asi som pouzival zle klucove slova - mozno ma to zariadenie nejaky speci nazov)
Vlastne fotky kde je zachytene nejake dianie na polnych letiskach.

Dovod? je tu : www.papermodelers.sk
Chcem ho pacnut na taku malu dioramku. Nejaka trava okolo nejake sudy startovaci agregat a tak. Proste masina pripravena na start.

(Trochu z historie, Ivco na mna alebo ja nanho proste sme sa zrazili prave na starom modelarskom (papierackom) fore, ked pisal nejaky prispevok ohladom La-5FN co som vtedy lepil.. alebo La-7, neviem presne)
Pekna cista praca, pacia sa mi najma podvozkove sachty. Sam som sa tychto veciciek nalepil :lol: , plny byt bol minitrojuholnickov.

Jedna diorama Spitfirov bola v ABC speciale, boli tam 2 ceskoslovenske Spity, spalky pod kolesa a veterny rukav, ine letistne vybavenie tam nebolo ak si pamatam, ale skus poggoglit, mozno by sa ti to hodilo...

RAF pouzivali viacero typov letistnych vozidiel pocas vojny, vacsinou Bedfordy a Crossley trucky.

Obrázok

Obrázok

Toto je standardny RAF vozicek s benzinovym agregatom, ktory dokazal napajat pristroje 12 / 24V, volai to Jennie.

- starter sa inicializoval stlacenym vzduchom z tlakovej flase:

Obrázok

Skus zagooglit 'RAF airfield equipment / vehicles' alebo 'servicing a spitfire', ono nie je ziadne standardizovane vozitko na nahadzovanie RAF stihaciek. Boli tam skor traktory a tazne vozitka na lietadla a voziky s bombami, poziarnicke trucky a tiez cisterny s palivom. Taketo vozitka sa pouzivali skor na lietadla s pevnou vrtulou, napriklad vo VVS modifikovane ZIL trucky.
38

Kukulo
Major
Dátum registrácie: Po, 27. Apr 2009, 12:35

Príspevok od užívateľa Kukulo » Pi, 08. Jan 2010, 20:00

Ty Sid... Ten Marian Dragosek na foto vypada uplne ako Ty... :shock: :mrgreen:

Kua kedysik strasne davno, ked bol Kukulo este maly kukulo, si kupil vystrihovacku Spita Vb v mierke.. Neviem zabol som. Plastova kabina tam bola... To bol kukulko velky milovnik spitfajrov. Akurat ho nepostavil bo neveril ze tak elegantna masina sa da spravit z papiera pekne... A ten Tvoj sa mi lubi. Potom ma Kukulko aj Mustanga, stal vyse kilo ftedy. Ale tiez nie sa postavety. Som veru velmo zvedavy ako bude vzerat ten spit vo finale. Drzim palce.

Daze
Brigádny generál
Dátum registrácie: St, 29. Okt 2008, 22:07
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Daze » So, 09. Jan 2010, 00:23

Kukulo tak smelo do toho!!chcem vidiet tú papierovú krásku :)
Medzi múdrostou a zbabelostou je tenká hranica ,,Manfred Von Richtofen,,

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný